top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraA. K. Veliká

23 pomocníků k pěknému booksgramu

Myslím, že většinu autorů i knihomolů jednoznačně baví booksgramy.


Instagramy plné knih, kam čtenáři dávájí příspěvky knížek, které čtou, které budou číst nebo které přečetli. My autoři pak rádi koukáme, zda se tam náhodou neobjevila i naše kniha a občas i jako čtenáři hledáme inspiraci, jestli tam není kniha, která by nás zaujala natolik, že bychom si ji nakonec koupili a přečetli a popřípadě také recenzovali. Je to moderní a oblíbený nástroj k propagaci knih.


Já sama jsem si vytvořila IG účet @knihycocist, ale jelikož jsem spíše audioknižní "čtenář" tak to s vizualizací fotek docela flákám. Prostě poslechnu, přečtu, vyfotím, napíšu, co si o knize myslím a je to tam.


Ale rozhodla jsem se prozkoumat na čem si ty nejlepší booksgramy dávají záležet a co k tomu potřebují. Není to jen o tom přečíst knihu a hodit tam, co si o ní myslíme, ale to, jak to vypadá je základ úspěchu. Takže.


1) Krásná knihovna - ano. Dobře vypadající knihovna je základ. Je v podstatě jedno, zda jsou v ní jen knihy nebo i pár sošek či dalších vhodných serepetiček a světýlek, prostě mít knihovnu, která je občas v pozadí je základ.


2) Svíčky - různých barev a velikostí, ideálně vždy v barvách finálního postu nebo v barvě prezentované knihy. Někteří pečlivci si dávají záležet i na svícnech.


3) Kytičky - nejčastěji živé, ale i umělé dokážou vytvořit příjemnou jemnou atmosféru, která se ke knihám prostě hodí.


4) Bonbóny - čokoládové, zabalené i gumové nejčastěji v mističce někde poblíž knihy jakože náhodou. Možná tím podvědomě říkáme, že čtení je sladké a spojené s příjemným pocitem.


5) Listy a lístečky - nejčastěji se listy přidávají ke knihám v období podzimu. Booksgrameři si hrají s barvami a velikostmi různých listů a je pravdou, že na fotkách to vypadá hezky. Nicméně je dobrým faktem i to, že jsou to rekvizitky zdarma, stačí je jen nasbírat.


6) Světýlka - to milují zejména ženy. Nejčastěji se používají vánoční světýlka v klasické žluté barvě, ale občas si někteří dají záležet s lucerničkami. Post působí v odpočinkovém duchu a zároveň zaujme.


7) Noviny - většinou jsou černobílé a rozprostřené jako podklad pod určitou knihou. Ta na takovém podkladu hezky vynikne, zejména pokud si trochu pohrajeme s kontrasty.


8) Brýle - ne sluneční, ale dioptrické, které jsou často vedle knihy nebo na vrchu hromádky knih.


9) Kafe nebo čaj a ty hrnečky - asi nejrozšířenější rekvizitka. Čajíčkování a kafíčkování prostě ke knihám patří. A pokud je součástí knihomolský hrneček je to jen bonus navíc.


10) Dečky - nejčastěji chlupaté a jednobarevné. Opět vyvolávají pocit odpočinku a harmonie.


11) Tácky a podložky - velké kulaté proutěné, lýkové a někdy klasické jednobarevné či několik malých šálkových. Opět jen jako nenásilná téměř neviditelná dekorace.


12) Ponožky - a to všeho druhu, knihomoslké, barevné, chlupaté, huňaté i decentní, prostě ponožky alias symbolika "mám nohy nahoře, dejte mi klid, čtu si knihu."


13) Pírka - psací pera nebo několik malých pírek rozprostřených kolem knihy.


14) Další knihy - ať už jako podklad utevřených či uzavřených knih nebo v pozadí či přímo na stolečku několik dalších knih. Prostě je jasné, že jedna kniha nestačí, a že jste správný knihol, co bude číst dál, a to také mají lidi od vašeho booksgramu očekávat.


15) Miniatury, sošky a další - nejčastěji spojené s tématikou prezentované knihy. Malé podobizny hlavních hrdinů většinou ze žánrů fantasy, které se prodávají v knihkupectních. U hororů a dekektivek se připojují i nože, lupa, masky a podobně. U erotiky třeba pouta, střevíčky, u cestopisů mapy, kompas a tak dále.


16) Koření a sušené ovoce -využívá se to většinou v období podzimu a zimy, ale někteří to přidávájí běžně, aby drželi jednotný styl svého booskgramu. Nejčasteji to jsou sušená kolečka pomerančů, hřebíček a badyán.


17) Šišky - malé, střední i velké, většinou hnědé, nebarvené. Nevím, proč se na booksgramech vyskytují, ale prostě tam jsou.


18) Budíky a hodiny - kreativní i obyčejné budíky mají zde své místo. Možná tím říkáme, je čas na čtení.


19) Mašle, mašličky - velká rudá mašle mě vždy zaujme, ale ne ke každé knize se to hodí. Malé mašličky též hezky ozdobí knihu. Někdy jsou knihy zabalené v papíru a obvázané lýkovou mašlí, a na papíru je napsáno, o čem kniha je a zájemci o knihy mohou soutěžit, většinou v období Vánoc. Čeká je pak překvapení, jakou knihu vlastně vyhráli.


20) Zvířata - nejčastěji kočičky, ale i pejsci v pozadí knihy nebo přímo spojené s knihou.


21) Koupelová pěna + víno - určitě jste to už nejednou viděli. Fotka ve vaně, někdy vykukují jen kolena, jindy celé nožky, pěna, víno a hlavně kniha. Jakožto symbol relaxace a odpočinku při čtení.


22) Postel - jednoduché a typické. Čtení v posteli je jeden z nejčastějších rituálů, kde si v klidu vychutnat svou knihu.


23) Dortíky a jídlo - dortíky jsou sladké, jídlo požitkářkské a to stejné se dá říct i o knihách. Jsme lábužníci příběhů.


Zapomněli jsme na něco? Napadají Vás další pomocníci, které se objevují v booskgramech? Neváhejte je zmínit v komentáři. :-)))


172 zobrazení0 komentářů
bottom of page