Vyhledat
  • Jakub Tvrz

Jakub Tvrz a co pro něj psaní znamená

Psaní je pro mne nástrojem pro uchování toho, co si myslím, že skutečně potřebujeme – lidskost a obyčejnost. Jsou to drobné zážitky, ze kterých může vzniknout myšlenka, jindy je to letmý pohled na člověka, který vyvolá nějaké pocity. Často mě něco jen tak napadne. Pokud by se však mělo mluvit o inspiraci, tak by to nejspíše byla malá vesnička v Krušných horách, ve které jsem vyrůstal, lidé, kteří tam žijí, lidé s různou, ale často velmi osobitou náturou. Někdo je s něčím věčně nespokojený, jiný nic nedělá, někdo hamouní. Zkrátka správná vesnice! Žijí zde však i lidé, kteří pamatují doby okupace, a kteří umějí vyprávět. Tato víska leží v pohraničí, lidé to v sobě mají zakořeněné, dodnes jsou zřetelné rozdíly mezi pohraničím a centrálními oblastmi Čech. Myslím si, že příběhy těchto lidí, kteří se brzy ztratí, stojí za vzpomínku, ať jsou sebedrobnější. Kolikrát právě jen pár slov skrývá nejvíce. Možná by se tedy inspirací mohly nazvat náhodné útržky vzpomínek či povzdechů stařenek, kterým jsme pomáhali naštípat dříví na zimu nebo očesat švestku. Ty vzpomínky, které staří lidé tu a tam utrousí, slunce zapadá a těch pár slov se člověku vryje do paměti, protože tuší, že něco znamenají.


Medailonek autora


Jakub Tvrz (*2000) pochází z malé Krušnohorské vesničky zvané Šindelová. Dětství strávil obklopen domácími zvířaty, lesy a lidmi, kteří mu vyprávěli

mj. i příběhy z dob vojenské okupace. Tehdy pocítil, že v obyčejném světě existují prazvláštní chvíle, kterými lze vypovědět mnohé. Začal se věnovat psaní, hře na klavír a práci se dřevem. Absolvoval gymnázium v Sokolově a nyní studuje technické obory na Západočeské univerzitě. Literárního talentu mladého autora si všimli i osobnosti české literární a publicistické scény (Daniela Fischerová, Miloš Urban, Jaroslav Formánek, Jaroslav Balvín nebo Petr Doležal). Zájem vzbudila nejen jeho novela ve sborníku nejlepších děl roku nakladatelství Talent Pro ART, ale i jeho tvorba uveřejněná na literárním serveru stejnojmenného nakladatelství. Ještě před maturitou debutoval vydáním sbírky povídek s názvem Kdo nemaká, nežere. Nyní připravuje svou druhou knihu a příběhy představuje na autorských čteních například v Karlovarském divadle, ve Smetanově domě v Litomyšli nebo na setkání Hudební mládeže ČR v Praze. Mimo literární sféru se Jakub Tvrz věnuje také hře a výuce klavíru v základní umělecké škole.Zde můžete nahlédnout do tří povídek (viz. soubor níže) - dvě jako ukázku ze zmíněné knížky Kdo nemaká, nežere a jednu zatím nepublikovanou.

Povidky_Jakub_Tvrz
.docx
Download DOCX • 24KB

164 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše