top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraJaroslav Konvička

Jarda Konvička a jeho pohled na psaní

Aktualizováno: 6. 5. 2021

Z mé zkušenosti existují dva způsoby, jak se naplno odvrátit od vnějšího světa a nechat svou pozornost propadnout dovnitř – jedním je meditace, a tím druhým psaní.


Meditace mi pomohla odhalit vlastní myšlenkové procesy, o jejichž existenci jsem dlouhou dobu ani nevěděl. Naučila mě tyto procesy prozkoumat, a pak je prostě odhodit zpátky do proudu jako nezajímavý klacík.


Při tvorbě povídkové sbírky Kdysi dávno v budoucnu pro mě byla meditace hlavním zdrojem inspirace. Dokázal jsem z hlubin své mysli vylovit úvahy o životě i smrti, a vyvolat tak ve čtenáři dojem moudrého starce, kterým pochopitelně nejsem. Jakmile z kontemplativního rozpoložení vystoupím, jsem jen obyčejným bláznem, který k životu místo peněz potřebuje papír a inkoust.


Právě psaní je ale velikým pomocníkem v odhalení vlastního bláznovství. Spisovatelé prostřednictvím svých děl mnohdy hovoří o věcech, na které běžný člověk buďto nikdy nepomyslí, nebo své myšlenky před ostatními z opatrnosti tají. Tvůrčí psaní mi v tomto ohledu posloužilo jako archeologův štěteček k odkrytí příběhů, které se nikdy nikde nestaly. Dává mi možnost ztratit se v čase a probádat nekonečné množství paralelních životů, v nichž už to mnohdy nejsem já, ale přece trochu ano.


Medailonek autora


Jaroslav Konvička vystudoval anglickou filologii a pracuje jako učitel a lektor angličtiny. V deseti letech přečetl svou první knihu Dvacet tisíc mil pod mořem, a od té doby literatuře naprosto propadl. Tvorba vlastních příběhů pro něj tedy byla dalším logickým krokem. Na svou dětskou zvídavost a touhu po poznání nezapomněl. Jeho příběhy jsou provázeny hloubáním nad lidskou existencí, tu a tam i špetkou magického realismu. Jeho prvotinou je sbírka kontemplativních povídek s názvem Kdysi dávno v budoucnu (2. vydání, MaHa, 2020). Dlouhodobě pracuje na románu s motivem reinkarnace, přičemž se věnuje také

tvorbě kratších děl. V novele Mamince se budeš líbit (MaHa, 2020) čtenáře překvapil příběhem o mladé učitelce, toužící po štěstí. Zkušenosti ze své pedagogické praxe však nejobsáhleji zužitkoval v knize Učytelskej (TalentProArt, vyjde v září 2021), satirickém románu z prostředí základní školy, který do značné míry reflektuje stav dnešního školství, ale také společnosti jako takové.124 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page